wtorek, 30 lipca 2013

Drożdżówki na mleku kokosowym z truskawkami i chrupiącą kokosową kruszonką


Uwielbiam ciasta drożdżowe pod każdą postacią i z każdym dodatkiem, czy to na słodko, czy na słono. Pizza jest w ogóle poza wszelką konkurencją ;-) Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jak mnie dopadnie myśl np. o drożdżówkach z owocami, to nie jestem w stanie się jej pozbyć aż cała kuchnia nie wypełni się zapachem pieczonego ciasta. Ot, słodziutkie słabostki… :-) Zapraszam na jedną z nich – malutkie drożdżówki z truskawkami i kruszonką. 




Przepis własny

Składniki

Ciasto
600 g mąki tortowej
1,5 opakowania drożdży suszonych
½ szklanki cukru
½ łyżeczki soli
100 g margaryny
200 ml mleka kokosowego (lub zwykłego)

Nadzienie
truskawki (lub inne owoce)

Kruszonka
2 czubate łyżki wiórek kokosowych
2 łyżki margaryny lub masła
2 łyżki cukru
1–2 łyżki mąki


Składniki suche dokładnie mieszamy drewnianą lub plastikową łyżką (albo dłonią) w wysokiej misce. Mleko podgrzewamy delikatnie, margarynę topimy. Ciepłe, ale nie gorące, wlewamy powoli do sypkich składników i wyrabiamy ciasto aż będzie jednolite i będzie swobodnie odchodzić od rąk. Jeśli trzeba, można dosypać odrobinę mąki. Odkładamy w misce przykrytej ściereczką w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (ok. 2 godzinki).

Truskawki myjemy, obieramy i większe przekrawamy na pół.

Składniki na kruszonkę wrzucamy do miseczki i łączymy ze sobą. Ma być sypka.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 2 części. Delikatnie wałkujemy każdą na grubość ok. 1,5 cm. Wykrawamy (np. szklanką lub większą foremką do ciastek) placuszki, przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, na każdy placuszek kładziemy truskawkę lub jej połówkę (zależy od wielkości) i wciskamy w ciasto. Posypujemy odrobiną kruszonki. Odstawiamy całą blachę drożdżówek na kilka minut, aby ciasto odpoczęło. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 190 stopni. Pieczemy do uzyskania złotego koloru (u mnie ok. 15 minut). Odstawiamy do ostygnięcia. Wyszło mi 3 blachy małych drożdżóweczek.

W taki sam sposób można zrobić drożdżówki z rabarbarem, czereśniami lub innymi dowolnymi owocami. Są pyszne i długo mięciutkie, jeśli schowamy je do pojemnika. Idealne na każdą okazję :-)
Smacznego!

czwartek, 25 lipca 2013

Tarta rabarbarowa na owsianym cieście, z migdałową posypką

Absolutnie pyszna tarta na zatrzymanie zapachów wiosny i lata, słońca, wiatru we włosach, świeżych owoców i chęci do życia :-)


Przepis na ciasto stąd, a reszta pomysł własny

Składniki

Ciasto
1 szkl. płatków owsianych
1 1/2 szkl. mąki pełnoziarnistej
1 łyżeczka soli
1/2 szkl. cukru
1/2 szkl. oleju rzepakowego
1/2 szkl. wody

Nadzienie
rabarbar (ok. 4 duże laski)
3 łyżki cukru 

Posypka
100 g mielonych migdałów ze skórką
1 łyżeczka mąki pełnoziarnistej
2 łyżki masła
2 łyżki cukru 

Rabarbar obieramy, kroimy na mniejsze kawałeczki i zasypujemy cukrem.

Mieszamy składniki sypkie, dolewamy wodę i olej. Wyrabiamy ciasto na zwartą masę i wstawiamy do lodówki na ok. godzinę. Po tym czasie rozwałkowujemy ciasto ile się uda. Nawijamy na wałek i delikatnie przenosimy do formy na tartę, rozwijamy i wyklejamy nim formę. Ciasto jest bardzo delikatne.  

Składniki na posypkę łączymy ze sobą. Po ściśnięciu w palcach ma się zlepiać w większe kawałeczki.

Spód na tartę podpiekamy 10 minut w 180 stopniach. Rabarbar odsączamy z soku, który wyciekł po zasypaniu cukrem, i wrzucamy na podpieczone ciasto. Całość posypujemy kruszonką. Pieczemy dalej ok. 40 minut. Można w trakcie pieczenia delikatnie docisnąć widelcem owoce, aby się bardziej rozpadły pod kruszonką (ja takie lubię akurat).

Smacznego!

Przepis bierze udział w akcji

Kwaśnie, no właśnie

środa, 17 lipca 2013

Pełnoziarniste wrapy ze szpinakiem, suszonymi pomidorami i kurczakiem

Coś nieskomplikowanego do zrobienia w kilka minut :-) W roli głównej SZPINAK. Na początek garść informacji o tym składniku ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Szpinak

Szpinak warzywny (Spinacia oleracea L.) – jest popularną rośliną warzywną, pochodzi najprawdopodobniej z południowo-zachodniej Azji. Szpinak jest ceniony jako bogate źródło witamin, białka, błonnika, karotenoidów i soli mineralnych. Jednak ze względu na znaczną zawartość kwasu szczawiowego powinien być spożywany w niewielkich ilościach.

Dla mnie najciekawsze było odkrycie, że nie powinien być spożywany przez osoby mające problemy z tarczycą, ponieważ zawiera goitrogeny utrudniające przyswajanie jodu i przez to zaburzające funkcje tego gruczołu. Akurat ja do takich osób należę i jem dużo szpinaku, a nie wiedziałam, że to może mieć niekorzystne oddziaływanie. Warto zatem skorygować dietę.



Przepis własny

Składniki

4 wrapy pełnoziarniste
1 opakowanie szpinaku w liściach
1/2 słoiczka pomidorów suszonych
1 filet z kurczaka
tarta mozzarella (lub inny ser; dowolna ilość)
1 łyżka oleju rzepakowego
sól, pieprz, czosnek itp.

Szpinak zamrożony odmrażamy, a świeży myjemy. Dusimy na patelni na oleju z przyprawami. Dodajemy pokrojone drobno suszone pomidory i usmażonego wcześniej kurczaka pokrojonego w kostkę. Całość mieszamy i doprawiamy do smaku.

Wrapy podgrzewamy chwilkę na patelni z obydwu stron. Posypujemy jedną stronę serem, wykładamy nadzienie i zwijamy. Przecinamy na pół i podajemy z sosem czosnkowym (np. jogurt naturalny wymieszany ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku).

Smacznego!

Przepis bierze udział w akcji

poniedziałek, 15 lipca 2013

Drożdżowa babka marchewkowa

I znowu moje ukochane ciasto drożdżowe :-) tym razem w wersji lekko marchewkowej. Zainspirowały mnie bułeczki stąd, które też w oryginale są przepyszne, bo piecze je często moja koleżanka, więc mogę polecić. Nie zapomnijcie jednak o mojej drożdżowej babie ;-)



Przepis własny

Składniki

2,5 szklanki mąki tortowej
1/2 szklanki otrębów owsianych
100 ml mleka
30 g margaryny lub masła
1/2 opakowania drożdży suszonych
4 łyżeczki cukru
1/2 szklanki musu z marchewki

Trudno mi określić, ile marchewek trzeba ugotować, aby powstała taka ilość musu, bo gotuję od razu więcej i zawsze coś jeszcze z reszty robię. Myślę, że na pewno trzeba 2 większe marchewki. Obieramy je, kroimy na mniejsze kawałki, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Potem odlewamy wodę i blendujemy je na gładką masę. Studzimy. Mus mamy gotowy.

Sypkie składniki na ciasto mieszamy razem. Mąkę dobrze jest wcześniej przesiać. Margarynę topimy, mleko podgrzewamy i łączymy je razem. Nie mogą być gorące, bo "zabiją" drożdże ;-) Masę wlewamy powoli do miski i łączymy z sypkimi składnikami. Dadajem mus z marchewki i wyrabiamy ciasto. Jeśli będzie zbyt luźne, to można dodać odrobinę mąki. Odstawiamy w misce przykrytej ściereczką na ok. godzinę, aby urosło. Po tym czasie delikatnie przenosimy do foremki. U mnie była to forma na babkę. I odstawiamy na czas nagrzewania się piekarnika do 190 stopni. Pieczemy do zezłocenia, ok. 30 minut (zależy od piekarnika). Po wyjęciu studzimy i zajadamy z miodem lub syropem różanym, dżemikiem truskawkowym itp. Pychotka :-)

Smacznego!

wtorek, 9 lipca 2013

Sorbetowe lody truskawkowe

Przy okazji robienia zapasów truskawkowych na zimę możecie machnąć sobie w kilka minutek takie pyszniutkie lodziki.



Przepis własny


Składniki

truskawki
cukier trzcinowy
2 łyżki jogurtu greckiego

Miałam 1 szklankę musu z truskawek, dosłodziłam 2 łyżeczkami cukru i dodałam jogurt grecki. Wszystko zmiksowałam, przelałam do foremek i zamroziłam. Polecam, bo wychodzą bardzo fajne lodziki.

Smacznego!

Przepis bierze udział w akcji

poniedziałek, 8 lipca 2013

Domowy kisiel truskawkowy

Ok, przyznaję się, kocham truskawki :-) udało mi się wczoraj zdobyć dwa koszyki pięknych, dorodnych owoców i od rana główkuję, co z nich zrobić. Dorobiłam się już 6 słoiczków dżemu, kilku pudełek mrożonych truskawek do placków na zimę, ze 4 kubeczki zamrożonego musu truskawkowego, a z części powstał pyszny domowy kisiel, do zjedzenia na już. Zapraszam :-) A po przerwie kisielowej czas na kolejne przetwory...


Przepis własny

Składniki (na 2 porcje)

2 szklanki truskawek pokrojonych na drobne kawałki
2 łyżki cukru (można dać więcej)
kilka kropel soku z cytryny
1/2 szklanki wody
1,5 łyżki skrobi ziemniaczanej rozpuszczonej w odrobinie zimnej wody

Truskawki, cukier, wodę i sok z cytryny gotujemy ok. 10 minut (lub dłużej, aż do uzyskania pożądanej miękkości owoców). Do takiego kompociku dodajemy powoli rozpuszczoną w wodzie mąkę ziemniaczaną, również do uzyskania pożądanej konsystencji (im więcej, tym gęściejszy kisiel). Cały czas mieszamy przez ok. 1 minutę. Przelewamy do pucharków.

Smacznego!

środa, 3 lipca 2013

Rolada z indyka z nadzieniem z suszonych pomidorów

Dzień bez mięska to dzień stracony - jak mawiają niektórzy, w tym mój mięsożerny mąż ;-) kiedyś jadł tylko schabowe, bo podobno nie było nic smaczniejszego, co można by skonsumować. Ale to się zmieniło. Ładnych parę lat mnie to kosztowało ;-) Dziś zapraszam na przepyszną i efektowną przy okazji roladkę z indyka z czerwonym nadzieniem.



Przepis własny

Składniki

min.1 kg ładnego filetu z indyka
8 kawałków pomidorów suszonych z zalewy
garść świeżej bazylii
2 łyżki tartego parmezanu
1 łyżka oleju rzepakowego
sól, pieprz, czerwona papryka
wykałaczki

Do blendera wrzucamy pomidorki, bazylię, parmezan, wlewamy olej i miksujemy. Filet dokładnie myjemy, rozcinamy wzdłuż tak, aby powstał nam jeden większy płat, i delikatnie rozbijamy. Smarujemy masą pomidorową i zwijamy w roladę. Spinamy wykałaczkami, żeby się nie rozleciała. Wierzch posypujemy solą, pieprzem i czerwoną papryką. Zawijamy w papier do pieczenia i wsadzamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 50 minut (jeśli filet ma ok. 1,5 kg to pieczemy godzinę). Podajemy polany sosem własnym, który wytworzy się w trakcie pieczenia, z dowolnym dodatkiem, np. kaszą jęczmienną i surówką z pomidora i młodej cebuli.

Smacznego!


poniedziałek, 1 lipca 2013

Koktajl mango-brzoskwinia-banan

Witaminowa pychotka :-) i bardzo prosta i szybka do zrobienia. Polecam na upały, bo ma bardzo orzeźwiający smak, zwłaszcza po schłodzeniu w lodówce. Miejmy nadzieję, że w końcu słonko nas ogrzeje.





Przepis własny

Składniki

1 duże dojrzałe mango
4 duże dojrzałe brzoskwinie
1 średni dojrzały banan
miód do osłodzenia (opcjonalnie)
1/2 szklanki mleka

Owoce obieramy, kroimy na drobniejsze kawałki, wrzucamy do blendera, zalewamy mlekiem i blendujemy aż uzyskamy pyszny napój :-) Możemy dosłodzić miodem w razie potrzeby. Schładzamy w lodówce przynajmniej godzinę.

Smacznego!

Przepis bierze udział w akcji

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...