poniedziałek, 23 grudnia 2013

Paszteciki z grzybami leśnymi

Przepis na ostatnią chwilę, tak między barszczem a pierogami, ale przed sernikiem ;-)



Przepis własny

Składniki:

3 ciasta francuskie
starty żółty ser (dowolna ilość)
kilka sznurków mieszanych grzybów suszonych (można wymieszać z pieczarkami)
liść laurowy
ziele angielskie
pieprz
sól
cebula duża
masło

Grzyby zalewamy wodą, dodajemy sól, pieprz, liść laurowy i ziele angielskie i gotujemy ok. godziny. Odcedzamy, studzimy i blendujemy. Cebulę drobno szatkujemy i podsmażamy na maśle. Dodajemy do grzybów. Mieszamy dokładnie i doprawiamy, jeśli jest taka potrzeba.

Ciasto rozwijamy, smarujemy masą grzybową, posypujemy serem. Rozcinamy na pół wzdłuż długiego boku. I każdą połówkę zginamy na pół. Tniemy radełkiem lub nożem paski pionowo szerokości dowolnej, np. 2 cm. Nie rozdzielamy przed pieczeniem. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na około 15 minut (do zezłocenia). Wyciągamy, studzimy i rozdzielamy już nożem na pojedyncze paszteciki. Idealnie komponują się z barszczem. Polecam.

Smacznego!

Przepis bierze udział w akcjach

sobota, 14 grudnia 2013

Ciastka z ananasem i niespodzianką

Ostatnio tak wiele się u mnie dzieje, że czas pędzi bez opamiętania i nie nadążam. Na szczęście same dobre rzeczy, więc się z tego ogromnie cieszę. W przerwach w tym szalonym biegu coś fajnego się ugotuje lub upiecze, bo bez kuchni nie da się żyć :-) Proponuję dziś bardzo prosty deser, a niezwykle efektowny. Smakuje niebiańsko :-)



Przepis stąd

Składniki:

1-2 opakowania ciasta francuskiego
1-2 puszki ananasa w zalewie
cukier puder
dowolne dżemy/marmolady/nutella/rodzynki moczone w alkoholu itp. (to już moja innowacja)

Plastry ananasa odsączamy z zalewy. Z ciasta francuskiego wykrawamy koła szersze od plastra ananasa o jakiś 1 cm. Nakłuwamy widelcem w kilku miejscach. Układamy po jednym plastrze owocu, boki ciasta zawijamy na boki ananasa i lekko sklejamy, żeby się nie zsunęły. Posypujemy cukrem pudrem po wierzchu (nie jest to obowiązkowe). wsadzamy do piekarnika nagrzanego do 210 stopni i pieczemy do zezłocenia ciasta (ok. 15 minut). Wyciagamy na kratkę, studzimy i jeśli mamy ochotę na mieszankę smaków, to proponuję w każdą dziurkę nałożyć po łyżeczce ulubionego dżemu lub nutelli. Ja dawałam krem z dyni, czekoladę i wiśnie w galarecie. Pycha :-)

Smacznego!

Przepis bierze udział w akcjach

czwartek, 12 grudnia 2013

Schab faszerowany grzybami i zapiekane ziemniaczki

Pyszny pieczony schab z grzybami to fantastyczne danie na obiad dla większej liczby gości. Bardzo dekoracyjny, nie potrzebuje długich przygotowań. Właściwie sam się robi ;-) a jak miło się słucha pochwał :-) idealny na świąteczny obiad.


Przepis własny


Składniki

ok. 2 kg ładnego szerokiego schabu bez kości
przyprawa do mięsa wieprzowego Prymatu
3 łyżki oliwy
sól

Farsz:
250 g grzybów leśnych suszonych
1 liść laurowy
2 ziarna ziela angielskiego
kilka ziaren pieprzu czarnego

Dodatek:
2 kg ziemniaków (jeśli nasi goście lubią duże porcje ziemniaków, to warto dać 3 kg)
rozmaryn
sól
pieprz

Do sosu:
śmietanka 30%
1 łyżeczka masła
1 łyżeczka mąki ziemnaiczanej
woda z ugotowanych grzybów

Grzyby zalewamy wodą (tak do 3 cm powyżej poziomu grzybów), dodajemy sól, kilka ziarenek pieprzu, liść laurowy, 2 ziarenka ziela angielskiego i gotujemy ok. godziny. Odcedzamy i blendujemy. Kosztujemy i doprawiamy do smaku. Wody, w której się gotowały nie wylewamy, bo zrobimy z niej sos.
Schab dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Możemy zrobić w nim nożem kieszonkę głęboką i nadziać albo rozciąć go na pół wzdłuż długiego boku, nie docinając do końca, aby powstał nam ładny prostokąt, Który delikatnie rozciągamy w środku palcami, aby nie był za gruby. Można też pomóc sobie tłuczkiem ;-) Oprószamy w środku całość solą. Na tak przygotowane mięso nakładamy farsz i zwijamy. Spinamy bok i końce wykałaczkami, aby się nam ta rolada nie rozwaliła w pieczeniu. Z wierzchu cały schab smarujemy przyprawą do wieprzowiny wymieszaną z 3 łyżkami oliwy. Zawijamy w papier do pieczenia i wsadzamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 2 godziny. Ten mały kawałek obok wielkiego to resztka, która nie zmieściła się na długość w naczyniu i przy okazji piekła się obsypana przyprawami jako wędlina do chleba.


Wodę, która nam została z gotowania grzybków, kosztujemy i w zależności od potrzeby doprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem. Podgrzewamy ją z 1 łyżeczką masła, dodajemy 2 łyżki śmietanki 30% i zagęszczamy 1 łyżeczką mąki ziemniaczanej rozpuszczoną w 2 łyżeczkach wody. Zagotowujemy i odstawiamy. Możemy do sosu wrzucić kilka ugotowanych grzybków (trzeba je odłożyć przed blendowaniem farszu).

Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Obsypujemy solą, pieprzem i rozmarynem, polewamy oliwą i wrzucamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, którą wsadzamy na dolną półkę w piekarniku 40 minut przed końcem pieczenia schabu. Pieczemy je do miękkości. Jak wyciągniemy schab, to blaszkę z ziemniakami można przyłożyć wyżej i na 5 minut włączyć grill, ale nie jest to konieczne.


Z upieczonego schabu usuwamy wykałaczki i kroimy go w grubsze plastry, polewamy sosem i podajemy z pieczonymi ziemniaczkami i dowolną surówką lub ogórkami kiszonymi.

Smacznego!




LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...